• Title1
  Comment slider text bla bla bla...
  Comment slider text bla bla bla...
 • Title slider 2
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  Maecenas metus nulla, commodo a sodales sed,
  dignissim pretium nunc.

 

ЗАКАРПАТТЯ

Енічна структкра області

Закарпаття має багатоетнічний склад населення, що зв'язано з пограничним положенням його території та історичним розвитком краю. За даними перепису 1989 р. тут проживали представники більш як 40 народів. Частка кожного з 5-и перших найчисельніших перевищувала 1 % в загальній людності області. Три народи (українці, угорці й румуни) мешкали на своїх етнічних теренах, ще один (словаки) - на змішаних. Подібні етнічні характеристики мають в Україні лише Крим, Одеська та Чернівецька області. За строкатістю ж самого українського населення Закарпаття не має аналогів серед усіх земель України.
Українці є найчисельнішим етносом в області, Їх частка в 1989 р. становила 78,4%. Вони переважають у всіх районах, крім Берегівського, де складають лише четверту частину населення. У гірських і передгірних територіях, де українці є корінним народом, їх частка сягала 94-98,5%. Ця частина Закарпаття є однією з найоднорідніших з національного погляду територій серед усіх українських земель.
Чисельність і частка українців у Закарпатті постійно зростає. Правда, в останній міжпереписний період (1979-1989) їх кількість дещо зменшилась у Великоберезнянському, Перечинському та Міжгірському районах. Найбільший приріст української людності за цей час відбувся в містах Ужгород і Мукачеве.

Георграфія Закарпаття
Закарпаття знаходиться між 47°053'43" і 49°05'54" північної широти -та 22°48'29" і 24°37'38" східної довготи. Крайні точки області розташовані:
• північна - в хребті Східні Бескиди на кордоні з Польщею за 7 км на північ від с. Стужиця Велико-Березнянського району;
• південна - вершина в Рахівських горах на кордоні з Румунією за 6 км на південний схід від с. Ділове Рахівського району;
• західна - на кордоні зі Словаччиною за 1,5 км на захід від с. Соломонове Ужгородського району;
• східна - в Чорногірському масиві (гора Піп Іван) на межі з Івано-Франківщиною за 12 км на схід від с. Луги Рахівського району.
Відстань від західної точки області до східної сягає 190 км по прямій, протяжність з півночі на південь змінюється від 100 км. до 50 км. Географічний центр області знаходиться біля гори Кук,   на межі Іршавського та Міжгірського районів.
Географічне положення Закарпаття характеризується такими риисами:
1. Область знаходиться на периферії і дуже віддалена від столиці (відстань з Ужгорода залізницею приблизно 900 км).
2. Область займає центральне положення на Європейському субконтиненті: за однією з версій біля с. Ділове - Рахівського району міститься географічний центр Європи.
3. Закарпаття - єдина область України, яка розташована за головними Карпатськими хребтами. Це підсилює її транспортну віддаленість від решти території країни, зв'язок з якою можливий лише через перевали. Найбільше значення серед них мають Ужоцький (абсолютна висота 889 м), Верецький або Ворітський (839 м), Воловецький або Бескидський (1014 м), Торунський (930 м) разом з Вишківським (941 м) та Яблуницький або Татарський (931 м).
4. Область знаходиться в межах двох великих фізико-географічних одиниць - Карпатської гірської (4/5 територіі) та Закарпатської низовинної. Якщо природні умови останньої (рельєф, клімат, грунтово-рослинний покрив тощо) майже всюди сприятливі для господарського і сельбищного освоєння людиною, то в Карпатах найкращі умови для цього мають міжгірні улоговини, долини рік, пологі схили і частково низькогір'я.